Sa nxehet paneli i përbërë nga alumini?

2023/04/11

Panelet e përbëra prej alumini, ose ACP, përdoren zakonisht në fasadat e ndërtesave, sinjalistikën dhe dizajnin e brendshëm. Ato ofrojnë disa përparësi ndaj materialeve tradicionale si metali ose qelqi, duke përfshirë peshën e lehtë, qëndrueshmërinë, fleksibilitetin dhe efektivitetin e kostos. Megjithatë, një shqetësim që kanë disa njerëz është se si ACP-të e nxehta mund të ekspozohen ndaj dritës së diellit ose zjarrit. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë faktorët që ndikojnë në temperaturën e ACP-ve dhe implikimet e tyre të sigurisë.


Çfarë është paneli i përbërë nga alumini?


Paneli i përbërë nga alumini është një panel sanduiç i bërë nga dy shtresa fletësh alumini të lidhura me një bërthamë prej polietileni ose materiali termoplastik të mbushur me minerale. Procesi i lidhjes përfshin filma ngjitës ose një teknikë të veshjes me nxjerrje që krijon një lidhje të fortë dhe të qetë midis shtresave. ACP-të mund të kenë ngjyra, përfundime dhe tekstura të ndryshme sipërfaqësore, në varësi të kërkesave të projektimit. Ato gjithashtu mund të priten, formohen ose shpohen për t'iu përshtatur formave dhe madhësive specifike.


Ngjyra e nënshtresës


Një nga faktorët kryesorë që ndikon në thithjen dhe reflektimin e nxehtësisë së ACP-ve është ngjyra e nënshtresës. Ngjyrat e errëta priren të thithin më shumë dritë dhe nxehtësi sesa ngjyrat më të lehta, të cilat reflektojnë më shumë dritë dhe nxehtësi. Për shembull, një ACP e zezë ose blu e kaltër mund të arrijë një temperaturë sipërfaqësore mbi 80°C në një ditë me diell, ndërsa një ACP e bardhë ose e argjendtë mund të qëndrojë nën 50°C. Prandaj, rekomandohet përdorimi i ngjyrave më të lehta për ACP-të që janë të ekspozuar ndaj rrezet e diellit direkte.


Izolimi dhe ventilimi


Një faktor tjetër që ndikon në temperaturën e ACP-ve është niveli i izolimit dhe ventilimit rreth tyre. ACP-të që janë instaluar në një zonë të ajrosur mirë dhe me hije priren të qëndrojnë më të freskët se ACP-të që janë të mbyllura ose të ekspozuara ndaj temperaturave të larta. ACP-të që janë të izoluar nga pas me një hendek ajri ose një pengesë termike gjithashtu kanë tendencë të reduktojnë transferimin e nxehtësisë në brendësi të ndërtesës. Për më tepër, ACP-të që janë instaluar me masa të sigurisë nga zjarri, si izolimi i vlerësuar nga zjarri, spërkatës ose detektorë tymi mund të ofrojnë mbrojtje shtesë kundër rreziqeve nga zjarri.


Rezistencë ndaj zjarrit dhe frenues ndaj flakës


Duke folur për rreziqet nga zjarri, ACP-të kanë qenë një temë shqetësuese në vitet e fundit për shkak të disa incidenteve ku ato kontribuan në përhapjen e zjarreve në ndërtesat e larta. Materiali kryesor i ACP-ve, i cili zakonisht përbëhet nga termoplastikë ose polietileni të djegshëm, mund të shkrihet dhe të lëshojë gazra toksikë kur ekspozohet ndaj flakëve. Prandaj, është thelbësore të zgjidhni ACP që kanë veti rezistente ndaj zjarrit ose rezistente ndaj flakës, d.m.th., ato janë të dizajnuara për t'i rezistuar ose ngadalësuar përhapjen e zjarrit. Disa nga standardet që rregullojnë performancën e zjarrit të ACP-ve përfshijnë klasifikimet EN 13501-1, ASTM E84 dhe A2-s1,d0 ose A2-s2,d0.


Testimi dhe Certifikimi


Për të garantuar sigurinë dhe cilësinë e ACP-ve, ato duhet t'i nënshtrohen procedurave rigoroze të testimit dhe certifikimit nga laboratorë dhe institucione të akredituara. Disa nga testet që ACP-të mund t'u nënshtrohen përfshijnë ASTM D1929 (temperatura e ndezjes), ASTM D1781 (ngurtësia e përkuljes), ASTM D522 (trashësia) dhe ASTM E1354 (përhapja e flakës në dysheme). Organet e certifikimit që ofrojnë verifikimin nga palët e treta të ACP-ve përfshijnë Shërbimin e Vlerësimit të Këshillit Ndërkombëtar të Kodit (ICC-ES), Komisionin e Ndërtimit të Floridës (FBC) dhe Organizatën Ndërkombëtare për Standardizim (ISO).


konkluzioni


Si përfundim, çështja se si mund të nxehet paneli i përbërë nga alumini është një çështje komplekse që varet nga faktorë të ndryshëm si ngjyra e nënshtresës, izolimi, ventilimi, rezistenca ndaj zjarrit, testimi dhe certifikimi. ACP-të që janë projektuar, instaluar dhe mirëmbajtur sipas standardeve të industrisë dhe praktikave më të mira mund të ofrojnë një zgjidhje të sigurt dhe të besueshme për ndërtimin dhe dekorimin e ndërtesave. Konsultohuni me një furnizues ose inxhinier të kualifikuar ACP për të përcaktuar specifikimet optimale të ACP për projektin tuaj.

.

NA KONTAKTONI
Vetëm na tregoni kërkesat tuaja, ne mund të bëjmë më shumë se ju mund të imagjinoni.
Dërgoni kërkesën tuaj
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip