Çfarë është veshja ACM?

2023/05/05

Veshja ACM është një temë që është diskutuar gjerësisht vitet e fundit për shkak të lidhjes së saj me zjarrin famëkeq të kullës Grenfell në Londër. Nëse nuk jeni njohur me veshjen ACM, mund të pyesni se çfarë është saktësisht dhe pse u bë një problem kaq i madh. Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth veshjes ACM dhe se si përdoret në ndërtesa.


Çfarë është veshja ACM?


ACM do të thotë material i përbërë nga alumini. Siç sugjeron emri, është një lloj veshjeje që përbëhet nga dy shtresa alumini të lidhura me një bërthamë të një materiali të ndryshëm, i cili zakonisht është polietileni. Qëllimi i veshjes ACM është kryesisht përmirësimi i pamjes estetike të pjesës së jashtme të një ndërtese, pasi ajo jep një pamje të hijshme dhe moderne.


Ku përdoret veshja ACM?


Veshja ACM mund të gjendet në një gamë të gjerë ndërtesash, duke përfshirë pronat rezidenciale dhe komerciale. Përdoret më së shpeshti në ndërtesa të larta, por mund të përdoret gjithashtu në struktura më të vogla. Ky lloj veshjeje është përdorur që nga vitet 1960, por popullariteti i tij është rritur vitet e fundit për shkak të pamjes së tij tërheqëse vizualisht.


Pse veshja ACM është e diskutueshme?


Polemika rreth veshjes së ACM filloi në vitin 2017 kur një zjarr shpërtheu në Kullën Grenfell të Londrës. Zjarri u përhap shpejt dhe më vonë u zbulua se veshja e përdorur në pjesën e jashtme të ndërtesës ishte ACM. Materiali i përdorur për veshjen e Grenfell-it u zbulua se ishte shumë i djegshëm, gjë që lejoi që zjarri të përhapej me shpejtësi. Si pasojë, shumë njerëz humbën jetën dhe tragjedia e la botën në pikëllim.


Fatkeqësia e kullës Grenfell ishte një pikë kthese për përdorimin e veshjes ACM në të gjithë botën. Shumë vende ndaluan përdorimin e veshjes ACM në ndërtesat e larta. Shqetësimet në rritje të publikut mbi sigurinë e veshjes ACM në vitet pas tragjedisë kanë nxitur studime dhe hetime të shumta mbi materialin, gjë që bëri që shumë ekspertë të besojnë se veshja ACM përbën një rrezik të madh zjarri.


Rreziqet e veshjes ACM


Ekspertët kanë paralajmëruar se veshja ACM paraqet një rrezik të konsiderueshëm zjarri, kryesisht për shkak se bërthama e polietilenit e përdorur në shumë lloje të veshjeve ACM është shumë e ndezshme. Kjo do të thotë se në rast zjarri, veshja mund të marrë lehtësisht flakë dhe të përhapë flakët shpejt, duke krijuar një situatë katastrofike.


Cilat janë alternativat për veshjen ACM?


Që nga fatkeqësia e Kullës Grenfell, shumë pronarë dhe arkitektë ndërtesash kanë kërkuar alternativa për veshjen ACM. Për fat të mirë, ka shumë opsione të tjera në dispozicion që janë estetikisht të këndshme dhe të sigurta.


Një alternativë e njohur është veshja me terrakote. Terrakota është një material i bërë nga balta që është përdorur në ndërtim për mijëra vjet. Është një material i gjithanshëm dhe i fortë që mund të përdoret për të krijuar dizajne dhe modele të ndërlikuara, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për ndërtime moderne.


Një alternativë tjetër është përdorimi i pllakës izoluese të leshit mineral të veshur nga jashtë me sisteme renderi. Kjo alternativë krijon një pamje të jashtme të qëndrueshme dhe estetikisht të këndshme duke ruajtur mbrojtjen e duhur nga zjarri.


konkluzioni


Veshja ACM është një lloj veshjeje që përbëhet nga dy shtresa alumini të lidhura me një bërthamë të një materiali të ndryshëm dhe është bërë një temë e diskutueshme vitet e fundit për shkak të lidhjes së saj me zjarrin e kullës Grenfell në Londër. Megjithëse dikur ishte një zgjedhje popullore për ndërtesat e jashtme për shkak të pamjes së saj të hijshme dhe moderne, vetitë e saj të ndezshme paraqesin një rrezik serioz zjarri. Si rezultat, shumë njerëz në industrinë e ndërtimit po kthehen drejt alternativave më të sigurta dhe më të forta që ende duken bukur.

.

NA KONTAKTONI
Vetëm na tregoni kërkesat tuaja, ne mund të bëjmë më shumë se ju mund të imagjinoni.
Dërgoni kërkesën tuaj
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip