Cila është madhësia e fletës ACP?

2023/05/03

Madhësia e fletës ACP dhe specifikimet e saj


Fletët ACP (Alumini Composite Panel) janë një nga materialet më të përdorura për aplikime të ndryshme si veshja e jashtme, dekorimi i brendshëm, sinjalistika dhe shumë të tjera. Fletët ACP përbëhen nga dy fletë alumini që janë të lidhura me një bërthamë jo alumini. Bërthama mund të përbëhet nga polietileni, bërthamë rezistente ndaj zjarrit e mbushur me minerale, ose materiale të tjera që ofrojnë shumë avantazhe si forca e lartë, fleksibiliteti i madh, rezistenca ndaj motit dhe lagështisë, pesha e lehtë dhe vetitë e shkëlqyera të izolimit termik.


Fletët ACP janë në dispozicion në madhësi dhe trashësi të ndryshme për t'iu përgjigjur kërkesave të ndryshme të përdorimit. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë madhësitë e zakonshme të fletëve ACP dhe specifikimet e tyre.


Zgjedhja e madhësisë për fletën ACP


Para se të zgjidhni madhësinë dhe trashësinë e një fletë ACP, duhet të keni parasysh:


- Qëllimi i aplikacionit: E jashtme ose e brendshme

- Dimensionet e strukturës: Gjatësia, lartësia dhe thellësia

- Pesha e strukturës dhe kapaciteti maksimal i ngarkesës

- Kushtet klimatike të zonës: Temperatura, lagështia dhe forcat e erës


Madhësitë e zakonshme të fletëve ACP


Madhësitë e fletëve ACP mund të ndryshojnë në bazë të prodhuesit, furnizuesit ose vendit ku ato prodhohen. Sidoqoftë, madhësitë standarde të fletëve ACP janë zakonisht 1220 mm të gjera dhe 2440 mm të gjata, 1500 mm të gjera dhe 3050 mm të gjata, ose 2000 mm të gjera dhe 3100 mm të gjata.


Trashësia e disponueshme për fletët ACP janë 2mm, 3mm, 4mm, 5mm dhe 6mm. Panelet më të trasha rekomandohen për aplikime të jashtme, ndërsa fletët më të lehta zakonisht preferohen për aplikime të brendshme.


Si të përcaktoni sasinë e kërkuar të fletës ACP


Për të përcaktuar numrin e kërkuar të fletëve ACP për projektin tuaj, mund të ndiqni këto hapa:


- Matni zonën që duhet të mbulohet me metra katrorë ose metra katrorë.

- Ndani sipërfaqen totale me sipërfaqen e një paneli standard ACP. Sipërfaqja e një paneli fletë ACP është zakonisht 4 metra katrorë (43,056 këmbë katrore) - (1220 mm x 2440 mm) ose 4,8 metra katrorë (51,666 këmbë katrore) - (1500 mm x 3050 mm).

- Rrumbullakosni koeficientin në numrin tjetër të plotë për të marrë panelet totale të nevojshme.


Për shembull, nëse sipërfaqja që duhet të mbulohet është 500 metra katrorë dhe madhësia e një fletë ACP është 43.056 këmbë katrore, atëherë duhet të ndani 500 me 43.056, që është e barabartë me 11.62. Kështu, do t'ju duhet të blini 12 fletë ACP.


Avantazhet e përdorimit të madhësive standarde të fletëve ACP


Ka avantazhe të ndryshme të përdorimit të madhësive standarde të fletëve ACP.


- Siguron uniformitet dhe qëndrueshmëri në dizajnin e veshjes, e cila kontribuon në një pamje profesionale dhe të përfunduar.

- Madhësitë standarde janë lehtësisht të disponueshme dhe me kosto efektive sesa madhësitë e personalizuara.

- Lehtëson procesin e instalimit dhe redukton humbjen e materialeve.


konkluzioni


Fletët ACP janë një material i gjithanshëm që mund të përdoret në aplikime të ndryshme për shkak të vetive të shkëlqyera fizike, shumëllojshmërisë së madhësive dhe trashësisë. Është e rëndësishme të zgjidhni madhësinë dhe trashësinë e duhur për aplikimin e synuar për të marrë rezultatet e dëshiruara. Kuptimi i madhësive standarde të fletëve ACP mund t'ju ndihmojë të merrni një vendim të informuar dhe të kurseni kohë dhe para gjatë instalimit të veshjes.

.

NA KONTAKTONI
Vetëm na tregoni kërkesat tuaja, ne mund të bëjmë më shumë se ju mund të imagjinoni.
Dërgoni kërkesën tuaj
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip